Tradičný rakytníkový olej – účinky pre moderného človeka
Pozitívny vplyv rakytníka na organizmus, už stáročia pozná tradičné lekárstvo krajín stredného pásma. Teraz ho uznáva klasická medicína a jeho účinky oceňujú hlavne ľudia s nárokmi na fyzický alebo psychický výkon, napr. športovci. Rakytník je vhodný pre vegetariánov, seniorov a všetkých, ktorí sa zotavujú po chorobe. Rakytník rašetliakovitý im dodá potrebný prísun vitamínov, čím podporí ich zdravie a pocit pohody.
Prečo užívať rakytníkový olej: recenzie sa v tom zhodujú!
Plody rakytníka rešetliakového sú unikátnym polyvitamínovým ovocím bohatým na kombináciu až desiatich vitamínov, pätnástich stopových prvkov, olejov, nenasýtených mastných kyselín a biologicky aktívnych látok. Všetkým dominuje vitamín C. Plody rakytníka obsahujú:
– vitamín C, beta karotén, vitamíny A, B1, B2, B6, B12, E, K1, F,
– organické kyseliny,
– flavonoidy, triesloviny a iné minerálne látky,
– alkaloid hippophein.
Látky obsiahnuté v rakytníku pomáhajú na mnoho spôsobov:
- pôsobia na vitalitu a pružnosť pokožky a vlasov. Rakytník je vhodné užívať pri kožných chorobách, pri liečbe ekzémov a hemoroidov;
- posilňujú imunitný systém, vplývajú na celkovú odolnosť organizmu voči infekciám. Šťava z rakytníka je preto osvedčeným pomocníkom pri liečbe chrípky, viróz, angíny a prechladnutia. Vplývajú na rozpúšťanie hlienov;
- majú antibakteriálne a baktericídne účinky, vďaka čomu rakytník pomáha pri infekčných a zápalových ochoreniach;
- podporujú trávenie pri tvorbe žlče a tráviacich enzýmov a pomáhajú pri žalúdočných problémoch;
- pôsobia na pružnosť a priechodnosť ciev a zrážanlivosť krvi;
- pomáhajú odbúravať škodliviny vlastnej látkovej premeny;
- majú biostimulačné účinky, pomáhajú pri celkovom oslabení organizmu a rekonvalescencii;
- majú antidepresívne a protistresové účinky, na psychiku aj celé telo pôsobia upokojujúco;
- priaznivo podporujú liečbu pľúcnych a pečeňových ochorení.
Užívatelia všeobecne hodnotia svoje skúsenosti s rakytníkovým olejom veľmi pozitívne.
Spoznajte rakitník a hojivý olej z neho
Bobule rakytníka rešetliakového patria medzi najbohatšie plody krajín stredného pásma. Buničina z bobúľ rakytníka obsahuje okrem vysokého množstva vitamínu C aj cenný olej, ktorý je okrem iného bohatý na karotenoidy a polynenasýtené mastné kyseliny.
Ako používať čistý rakytníkový olej
Olej môžete používať nanášaním na povrch tela, ale aj vnútorne. Dokáže pomôcť pri regenerácii namáhanej alebo poškodenej pokožku, odporúča sa aj pri hojení miest trpiacimi akné, ekzémom alebo striami. Rakytníkový olej sa osvedčil aj v starostlivosti o poškodené a krehké vlasy, ideálne vo forme zábalov.
Pre vnútorné použitie užívajte lyžičku, teda 15 až 30 kvapiek oleja s džúsom alebo medom. Pred každým použitím pretrepte a neužívajte viac ako 30 kvapiek (2,5 ml) rakytníkového oleja denne.
Starostlivý rakytníkový olej: cena za hojenie pokožky patrí jemu!
Pokiaľ sa potýkate s ťažkosťami ohľadom pokožky, rakytníkový olej vám dokáže pomôcť. Mnohým sa osvedčil pri mykózach, popáleninách či preležaninách. Taktiež ním odporúčajú natierať popraskané bradavky u dojčiacich žien, trhliny na konečníku a zapálené miesta v ústach i v nose. Vhodný je tiež na výplachy úst a hrdla.
Tradičnou medicínou overený rakytníkový olej – skúsenosti a účinky
Účinky rakytníka si všimli už ľudia v staroveku. Podľa nich ho pomenovali trblietajúci sa kôň – čo vyjadruje aj latinský názov Hippophae rhamnoides. Legenda hovorí, že starovekí Gréci si všimli akú majú ich kone po konzumácii rakytníka trblietavú hrivu a zdravý vzhľad.
Dobré meno si však rakytník získal najmä vďaka účinkom na človeka a stal sa súčasťou liečiteľstva viacerých oblastí stredného pásma. Jeho popularita právom trvá po dnes.
Ako používať rakytníkový olej na pleť
Pri závažnejších či akútnejších kožných ťažkostiach, akými sú popáleniny alebo hojace sa rany, natierajte postihnuté miesto aspoň dvakrát denne.
Pri suchej pleti alebo dermatologických problémoch obohaťte bežnú starostlivosť o pleť rakytníkovým olejom. Pridajte niekoľko do krému alebo telového mlieka, ktoré denne používate a dobre premiešajte.
Nepríjemný zlatý stafylokok – rakytníkový olej sa odporúča aj pri ňom
Podľa prírodnej medicíny pomáha rakytník aj pri liečbe zlatého stafylokoka a hemolytického streptokoka. Liečba je dvojaká. Ak je ložisko stafylokoka v nose, odporúča sa kvapnúť olej na vatovú tyčinku a sliznicu vytierať. Ak je na koži, potierajte postihnuté miesto. Zároveň užívajte olej alebo rakytníkovú šťavu aj vnútorne.
Používajte rakytníkový olej – gynekologické problémy takisto postupne odídu
Medzi najčastejšie zápalové ochorenia a gynekologické problémy patrí erózia krčka maternice, zápaly pošvy a maternice, rôzne infekčné ochorenia (kandidóza, herpes vaginalis) a zvýšená krvácavosť. Látky, ktoré obsahuje rakytníkový olej, pomáhajú aj pri nich, určite sa však pred liečbou poraďte so svojou gynekologičkou/gynekológom.
Ako na to? Odporúča sa aplikovať rakytníkový olej vo forme nasiaknutej sterilnej gázy. Počas kúry sa vyhnite pohlavnému styku.
Dokonca môže zbaviť telo HPV vírusu (známy ako papiloma). Tento vírus spôsobuje poškodenie sliznice krčka maternice a následne môže vzniknúť rakovina. Pre takéto liečenie je vhodné napustiť tampón olejom a zaviesť na noc.
Používa sa rakytníkový olej na vlasy?
Olej vďaka svojmu zloženiu vyhladzuje a spevňuje štruktúru poškodených vlasov, obmedzuje lámavosť a zjednocuje rozštiepené končeky. Preto patrí medzi tradičné a osvedčené prostriedky pri starostlivosti o zdravie a krásu vlasov.
Možno aplikovať rakytníkový olej do nosa?
Áno. Pri zápale nosa každý deň natierajte sliznicu v nose behom 5 až 12 dní tampónom navlhčeným v rakytníkovom oleji. Odporúčame zároveň užívať vnútorne päť kvapiek oleja denne.
Pri zápale nosových dutín nakvapkajte pipetou dve kvapky oleja do oboch dutín. Zakloňte hlavu a upchajte nos, aby kvapky zasiahli čo najväčšiu plochu. Kúra zlepšuje dýchanie, zmierňuje bolesti hlavy a výtok z nosa.
Prírodný rakytníkový olej z Ruska či zo Slovenska: V čom je tajomstvo účinnosti?
Rakytník je súčasťou tradičnej ruskej medicíny snáď odjakživa. Plody rakytníka pestovaného v sibírskych oblastiach Ruska sú považované za najkvalitnejšie. Preto aj náš olej a rakytníková šťava pochádzajú práve odtiaľ.
Avšak alfou a omegou účinnosti oleja z rakytníka je spôsob jeho získavania. Lisovanie za studena je tým správnym receptom na kvalitu a zachovanie všetkých účinných látok.
Odporúča sa rakytníkový olej pre deti?
Samozrejme, rakytníkový olej je vhodným doplnkom stravy aj pre deti. Aj tu však platia isté obmedzenia. Pamätajte, vhodný je až pre deti od troch rokov. Pri deťoch, ktoré už rakytníkový olej môžu užívať, majte na zreteli dôležitosť zníženia dávky na polovicu. Denná dávka sa pritom nesmie presiahnuť.
Univerzálny rakytníkový olej – použitie na dva spôsoby
Rakytníkový olej je vhodný na vnútorné aj vonkajšie použitie.
Olej môžete užívať čistý pred jedlom, ale aj ako súčasť rôznych jedál alebo nápojov. Taktiež je bežné nanášať olej na postihnuté miesta či už priamo, alebo prostredníctvom tampónov či vatových tyčiniek – podľa typu postihnutého miesta.
Ako pomáha rakytník – olej – účinky v skratke
Rakytníkový olej slúži na podporu prirodzenej obranyschopnosti organizmu, na správnu činnosť tráviaceho traktu, na posilnenie srdcového systému a pre udržanie zdravej pokožky.
Daniela H. –
Používam pre detičky práve v lete. Už veľakrát nám pomohol na spálenú pokožku.
Katka –
100 % odporúčam pre atopikov. Najviac ma trápili ekzémy na rukách, ale rakytníkový olej mi ich zmiernil.
Miroslava –
Používame na pokožku aj vnútorne, je skvelý!