Hoci sa artičoky považujú za zeleninu, v skutočnosti ide o druh bodliaka. Táto rastlina pochádza zo Stredomoria a pre svoje potenciálne liečivé vlastnosti sa používa už po stáročia. Okrem pozitívneho vplyvu na pečeň, cholesterol a krvný tlak sú známe pre údajné zlepšenie trávenia i vysoký podiel dôležitých živín.
V akej forme jesť artičoky
Artičoky sú obľúbenou potravinou. Skvelo chutia varené, pečené, dusené, s omáčkou alebo v polievke. Jedlám dodajú jemnú chuť, ale tiež extra dávku zdravia. Ak ste ale ešte nevyskúšali šťavu z artičoky, je najvyšší čas.
Artičoka a jej výživová hodnota
Jednou z najlepších vlastností artičokov je, že sú plné živín. Jeden stredne veľký artičok obsahuje približne 60 kalórií, 3 gramy vlákniny, 5 gramov bielkovín a viac ako 10 % odporúčanej dennej dávky vitamínov A a C. Obsahujú aj množstvo minerálov, ako je vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík a zinok. A čo ešte? Artičoky sú jedným z najbohatších zdrojov antioxidantov. [1]
Ak nemáte radi zeleninu, šťava z artičoky je stvorená pre vás
Množstvo živín, ktoré potrebujeme, sa nachádza v ovocí a zelenine. Bohužiaľ, nie každému sú tieto potraviny po chuti a artičoka patrí medzi jedny z nich.
Artičok v podobe šťavy budete piť radi
Svoje zdravie môžete udržať vo výbornom stave vďaka pitiu štiav. Ich chuť počas konzumácie vás tak veľmi nezabolí a poldeci vypijete raz-dva. Pitie šťavy z artičoky predstavuje skvelý spôsob, ako dať telu zdraviu prospešné látky.
Artičoka šťava – účinky, ktoré so sebou prináša jej pitie
Podľa medicínskeho portálu Healthline má pitie 100 % artičokovej šťavy nasledujúce účinky:
-
- Zníženie hladiny zlého LDL cholesterolu – obsiahnutý luteolín (antioxidant) zabraňuje tvorbe cholesterolu a extrakt z artičokov stimuluje organizmus k efektívnejšiemu spracovaniu cholesterolu.
- Regulácia krvného tlaku – štúdie na zvieratách však naznačujú, že extrakt z artičokov podporuje enzým eNOS, ktorý hrá úlohu pri rozširovaní krvných ciev. Na krvný tlak priaznivo pôsobí aj draslík.
- Podpora pečene – vedci sa domnievajú, že sú za to čiastočne zodpovedné antioxidanty cynarín a silymarín.
- Podpora trávenia – skvelý zdroj inulínu – vlákniny, ktorá predchádza zápche, hnačke a udržiava zdravé črevá.
S čím ďalším môže pomôcť výťažok z artičoky?
Healthline uvádza niekoľko ďalších potenciálnych účinkov, na ktoré sú potrebné ďalšie výskumy.
- Zníženie hladiny cukru v krvi – extrakt z artičokov spomaľuje aktivitu alfa-glukozidázy, enzýmu, ktorý rozkladá škrob na glukózu, čo môže mať vplyv na hladinu cukru v krvi.
- Zmiernenie príznakov syndrómu dráždivého čreva – Niektoré zlúčeniny v artičokoch majú antispazmodické vlastnosti. Teda môžu pomôcť zastaviť svalové kŕče bežné, stabilizovať črevné baktérie a znížiť zápal.
- Prevencia voči nádorovým ochoreniam – štúdie na zvieratách uvádzajú, že extrakt z artičokov narušil rast rakoviny. Niektoré antioxidanty – vrátane rutínu, kvercetínu, silymarínu a kyseliny galovej sú vraj zodpovedné za tieto protirakovinové účinky.
Má výťažok z artičokov negatívne účinky?
Konzumácia extraktu z artičokov sa vo všeobecnosti považuje za bezpečnú a poznáme len málo vedľajších účinkov. Údaje sú veľmi obmedzené, no pozor si treba dať ak:
- ste alergik na rastliny rovnakého druhu (slnečnice, chryzantémy, sedmokrásky)
- patríte medzi tehotné a dojčiace ženy
- máte obštrukciu žlčových ciest
Artičoky – extrakt
Ak si nie ste istý ohľadom bezpečnosti užívania artičoky, extrakt pite len, ak vám to odobrí lekár.
Použité zdroje:
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2841576/
[2] https://www.healthline.com/nutrition/artichoke-benefits#TOC_TITLE_HDR_12
Tomáš –
Ja mám túto šťavu veľmi rád, treba si zvyknúť na chuť. Pomohla mi na zápchu.
Zuzana M. –
Veľká spokojnosť!!!
Miriam –
Artičoky milujem na pizzi, ale kamoška mi odporučila vyskúšať túto šťavu, nakoľko trpím vysokým tlakom a pečeň tiež nepracuje na 100 %. Už sú to 3 mesiace a nezvoní mi v ušiach, nemám závraty a polepšilo sa aj búšenie srdca.
Miloš (overený zákazník) –
Pomôže mi artičoky,keď mám ztukovatelu pečeň?
Admin –
Dobrý deň, Miloš. Šťava z artičoky je známa svojimi detoxikačnými vlastnosťami a môže podporovať zdravie pečene, vrátane stavov ako stukovatená pečeň. Artičoka obsahuje cynarín, ktorý môže podporovať tvorbu žlče a zlepšiť trávenie tukov, čo môže byť prospešné pre pečeň.
Avšak, je dôležité konzultovať užívanie akýchkoľvek doplnkov s lekárom, najmä ak máte zdravotné problémy.
Ak máte ďalšie otázky alebo potrebujete viac informácií, neváhajte nás kontaktovať.
Ľudovít –
Pozdravujem, kedy sa má užívať, po jedle, pri jedle, či po jedle? …dakujem
Admin –
Ďakujeme za Vašu otázku, Ľudovít. Šťavu z artičoky EkoMedica odporúčame užívať pred jedlom, ideálne 30 minút pred jedlom. Toto načasovanie môže pomôcť podporiť trávenie a maximalizovať zdravotné benefity artičokovej šťavy. Ak máte ďalšie otázky alebo potrebujete ďalšie informácie, neváhajte nás kontaktovať.
Daniel –
Nechápem davkovanie 25ml 1 2 krat denne a nepresahujte 20 ml denne vusvetlite my to prosim dakujem
Admin –
Dobrý deň, Daniel, dávkovanie je 25ml 1-2 krát denne a maximálna denná dávka je 50ml, ospravedlňujeme sa za zmätok. Ak máte ďalšie otázky alebo obavy, prosím, neváhajte nás kontaktovať.
Zuzana Matalíková –
Brala som šťavu z articoky a liečim sa na vyšší tlak. Odkedy beriem šťavu z articoky asi 3 mesiace , mam veľmi nízky tlak 90/60, 110/60-70 a mam pocit školy som mala tlak vysoký a ťažko sa mi dýcha, necítim sa s takým tlakom dobre. Articokova stáva mi veľmi pomáha na žalúdok ale aj mi veľmi znižuje krvný tlak. Vynechať articokovu šťavu alebo presta bral lieky na tlak
Andrea –
Aké je dávkovanie?25ml 1 2 krát denne, ale nemá sa presiahnuť 20 ml denne? nedáv to zmysel.
Za odpoveď ďakujem.
Admin –
Dobrý deň, dávkovanie je 25ml 1-2 krát denne a maximálna denná dávka je 50ml.