Vitamín D má nezanedbateľné miesto v zdravom organizme
Vitamín D je známy najmä ako udržiavač obranyschopnosti organizmu a dobrej imunity, bojovník za zdravie kostí a zubov. Vedeli ste, že nejde o jeden vitamín, ale o zhluk molekúl zvaných kalciferoly? Najčastejšie majú podobu vitamínu D2 a D3.
Najlepší vitamín D je v prirodzenej forme, nie všetci však naň máme šťastie
Vitamín D si telo dokáže syntetizovať samo pomocou slnečného svetla a jeho dobre známej zložky: ultrafialového žiarenia. V našej krajine sa však v tomto ohľade vieme na slnko spoľahnúť len od konca mája, v lepšom prípade, do polovice septembra. Intenzívne opaľovanie pri mori taktiež nestačí. Vitamín D treba čerpať v menších množstvách, ale pravidelne. Pri správnom 15 – 20 minútovom slnení počas letných mesiacov si vieme načerpať slušné zásoby.
D3 vitamín a jeho zdroje
Dobrým zdrojom sú i živočíšne produkty. Jasným víťazom sú ryby, najviac ho má tresčia pečeň vo vlastnom oleji, pričom najpodstatnejší je tu práve olej, ktorého sa väčšina ľudí pred konzumáciou zbaví. Keďže sa neradíme medzi prímorské krajiny a konzumácia rýb je u nás dlhodobo pod priemerom, na tento zdroj sa tiež všeobecne nemôžeme spoľahnúť.
D vitamin v mlieku? Sklameme vás.
Kedysi často spomínané vajcia a mliečne výrobky ho majú málo. Automatizácia a priemyselná výroba v poľnohospodárstve nás oň pripravila. Boli časy, keď sa deklarovalo, že 10 až 20 % tohto vitamínu vieme nahradiť potravinami. Dnes to nestačí.
Slováci sú v deficite. Ľuďom chýba vitamín D, kvapky ho však vedia účinne doplniť
Vitamín D pomáha tiež regulovať vstrebávanie magnézia, kalcia a fosfátov v tenkom čreve. Tým udržuje optimálnu hladinu stopových prvkov a minerálnych látok v krvi. Dôsledky dlhodobého nedostatku sa teda vedia ukázať v omnoho širšom spektre problémov, než by ste čakali.
Mierny nedostatok sa najčastejšie prejaví zvýšeným pocitom únavy a nedostatkom energie najmä v jesenných a zimných mesiacoch, oslabením imunity, zníženou schopnosťou organizmu bojovať s infekciami.
V prípade zápalových ochorení tráviaceho traktu (najčastejšie napr. Crohnova choroba, ulcerózna kolitída), prípadne iných autoimunitných diagnóz sa nedostatok prejaví v zhoršení stavu, keďže protizápalový efekt vitamínu D v tele jednoducho chýba.
Dlhodobý nedostatok sa prejaví formou závažných porúch vývinu kostí. U detí formou rachitídy, známej ako krivica, u dospelých dochádza k osteomalácii, ľudovo nazvanému „mäknutiu kostí”.
Kritický nedostatok vit D
V prípade kritického nedostatku „D-čka” ošetrujúci lekár najčastejšie pristúpi k predpísaniu silných dávok vitamínu D, ktoré pacient užíva najmä v týchto prípadoch:
- zabránenie rozvoja rachitídy u detí,
- osteomalácia u dospelých,
- podporná liečba pri osteoporóze,
- liečba porúch prištítnych teliesok.
Prečo práve D vitamin kvapky?
Ako je to však s voľne dostupnými výživovými doplnkami? Dnes na trhu nájdeme skutočne mnoho foriem vitamínu D; od tabliet a kapsúl cez kvapky až po ústny sprej či pastilky na cmúľanie. Výber správnej formy závisí od preferencií, pozor však na vstrebateľnosť.
Kvapky sú práve preto skvelým riešením. Pre optimálny účinok sa odporúča užiť ako súčasť nápojov alebo jedál s obsahom tuku. Tie sa prehltnú spolu s celou dávkou vitamínu D, čím sa uľahčí vstrebávanie v tenkom čreve.
Okrem toho vitamín D v kvapkách ocenia rodičia detí, keďže sa ľahšie prehĺtajú, dá sa pri nich ľahšie odhadnúť potrebná dávka a môžu sa pridať do akéhokoľvek jedla alebo nápoja, takže i ten najvyberavejší malý gurmán neohrnie nosom.
Najlepší vitamín D na trhu: aká dávka je ideálna?
Denná dávka vitamínu D, ktorú odporúča Svetová zdravotnícka organizácia je stanovená ako 800 IU (international units), čiže 20 µg (mikrogramov) pri dostatočnej hladine vitamínu D v krvi. V takomto prípade tak treba doplniť len to, čo človek za deň spotrebuje. Bohužiaľ, väčšina populácie, o stredoeurópskych národoch nehovoriac, nemá vitamínu D dostatok.
Koľko mikrogramov má najsilnejší vitamín D?
Vitamin D3 2000 IU alebo koľko mikrogramov D-čka má vitamín D 2000
Na trhu sú preto dostupné prípravky s obsahom vitamínu D3 najčastejšie od 200 IU do 2 000 IU, čo predstavuje 5 – 50 mikrogramov. Ako mať istotu, že dávka, ktorú užívate nie je príliš nízka, ale ani vysoká? Dajte si hladinu vitamínu D v krvi zmerať pri odberoch na preventívnom vyšetrení u svojho obvodného lekára.
D vit vs. vitamín D 3 – aký je medzi nimi rozdiel?
Vitamín D, ako sme už uviedli, nie je len jeden vitamín. Je to skupina živín, ktorá zdieľa podobnosti v chemickej štruktúre. V strave sa však najčastejšie vyskytujú vo forme vitamínu D2 a D3. Nejde teda o dva rozličné vitamíny, len o súhrnný názov pre skupinu vitamínov.
Najlepší vitamín D3
Výskum však naznačuje, že vitamín D2 je menej účinný ako vitamín D3 pri zvyšovaní hladiny vitamínu D v krvi.
Skúste EkoMedica SK: prírodný vitamín D3
Obsahujú totiž prírodný vitamín D3 pochádzajúci z lanolínu a prírodný antioxidant Tocobiol® SF vo forme zmesi tokoferolov získaných zo slnečnicového oleja.
Náš vitamín D:
- pomáha v správnom vstrebávaní vápnika a fosforu,
- pomáha udržiavať správnu úroveň vápnika v krvi,
- pomáha udržiavať zdravé kosti a kĺby,
- pomáha pri správnej funkcii svalov,
- pomáha správnej funkcii imunitného systému,
- zúčastňuje sa procesu bunkového delenia.
Tieto kvapky predstavujú ideálny spôsob extra príjmu vitamínov skupiny D pre dospelých. Nezabudli sme však ani na deti! Kvapky s vitamínom D3 máme aj v špeciálnej edícii Junior.
Nikol –
Kvalitný produkt, stojí za vyskúšanie.
Aneta –
Užívame aj s deťmi a sme spokojní. Oni majú junior verziu, tá má navyše citrónovú príchuť.
Martin Z. –
Mala som deficit D-čka, ale tieto kvapky mi pomohli. V chladnom období, keď je málo slnka, je to nevyhnutnosť.